شیشه هوشمند یا مات شونده (Switchable privacy glass) دنیای طراحی را دچار تحول کرده اند. در این میان، طراحان در اماکن عمومی با بهره گیری از فناوری شیشه  های هوشمند مات شونده و ترکیب آن با خلاقیت ها بدیع، دست به طراحی های چشمگیری در فروشگاه ها، ویترین  های فروش، رستوران ها و کافه ها زده اند. در ادامه به 5 طراحی و کاربرد خلاقانه شیشه مات شونده اشاره می شود.شیشه هوشمند

1- اتاق پرو با شیشه هوشمند

 لباس فروشی ها می توانند از شیشه هوشمند به عنوان درب اتاق پرو استفاده نمایند و هنگامی که کسی داخل آن نیست، شیشه در حالت شفاف باشد. مشتریان می توانند با فشردن دکمه داخل اتاق پرو،  آن را از حالت مات تبدیل به شفاف کنند تا همراهانشان لباس جدیدشان را ببینند. استفاده از شیشه های مات شونده در فروشگاه ها تجربه زیبایی از خرید از یک فروشگاه مدرن را به مشتریان خواهد داد.

2– اتاقک های دستشویی و حمام

یکی از راه هایی که می توانید فروشگاه ، رستوران و یا کافه خود را تبدیل به جایی فراموش نشدنی برای مشتریان تان بکنید، نصب شیشه هوشمند در اتاقک ورودی دستشویی ها و یا حمام است که نه تنها سبب افزایش فضای خصوص مشتریان بلکه سبب خدمت رسانی به آنها با استفاده از ترکیب جذاب خلاقیت و تکتولوژی و حداکثر استفاده از فضا می شود.

3- دیوار های جداکننده

با جدا کردن قسمت کافی شاپ از غذا خوری و یا ایجاد VIP برای مشتریان با استفاده از شیشه های مات شونده، این امکان را برایتان فراهم می شودتا  از فضای خود بیشترین استفاده را بکیند. رستوران ها می توانند با مات کردن شیشه، قسمتی را تبدیل به کافی شاپ بکنند و هنگام سرو غذا و یا مواقع لزوم، این دوفضا را با تبدیل شیشه به شفاف ترکیب نمایند.

4- پرده نقاشی برای تبلیغات

شیشه های مات شونده وقتی در حالت مات قرار دارند، می توان از آنها به عنوان پرده نمایش پروژکتور استفاده کرد. تصاویر یا ویدئوهای منعکس شده روی شیشه نماهای جذاب و چشمگیری را ایجاد می نماید که هر بیننده را مجذوب خواهد کرد. به هنگام روز می توان شیشه ها را در حالت شفاف قرار داد تا داخل فروشگاه رویت شود و به هنگام شب می توان شیشه  را در حالت مات قرار داد و از ویدئو پروژکتور برای نمایش ویدئو و تصاویر روی آن استفاده کرد.

5- سقف

شیشه مات شونده انتخاب فوق العاده ای برای سقف می باشد. فروشگاه ها، رستوران ها و  بیمارستان ها می توانند از شیشه های مات شونده برای سقف استفاده نماییند تا مشتریان شاهد تصاویر بی نظیری از آسمان روز یا شب به هنگام خرید، غذاخوردن و یا استراحت باشند.