۲۰ حقیقت جالب درباره شیشه

۱- قبل از اینکه بشر بداند که چگونه می تواند شیشه تولید کند، طبیعت قبلا شیشه تولید کرده بود. وقتی رعد و برق روی شن ها می خورد، گرمای ناشی از آن شن ها را تبدیل به لوله های شیشه ای می کرد که به آن Fulgurites می گفتند. گرمای متراکم حاصل از فوران آتشفشان ها نیز سنگ ها و شن ها را تبدیل به شیشه می کرد که به آن Obsidian می گفتند. در زمان های قدیم، مردم این Obsidian ها را تراش می دادند و از آن به عنوان چاقو، سرنیزه، جواهرات و پول استفاده می کردند.

۲- شواهد عینی از تولید شیشه توسط بشر به حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. بین النهرین، مصرو سوریه از مراکز تولید شیشه به حساب می آمدند. اما به لطف کشور گشایی های روم باستان، صنعت تولید شیشه مدرن در کشورهای فتح شده توسط آنها انتشار پیدا کرد و امروزه ما بابت بهره مندی از شیشه در زندگی روزمره مان باید از رومیان باستان متشکر باشیم!

۳- یکی از آثار بسیار باارزش ساخته شده از شیشه، گلدان پورتلند (Portland Vase) می باشد که احتمالا در روم و در بین سالهای ۵-۲۵ میلادی ساخته شده است.

گلدان شیشه ای پورتلند

۴- اولین کارخانه تولید شیشه در سال ۱۶۰۸ در جیمزتون، ویرجینیای ایالات متحده شروع بکار کرد.

۵- در دهه ۱۸۵۰، برای اولین بار از بطری های شیشه ای برای ویسکی ها استفاده شد.

۶- شیشه های مربا با درب پیچی بازشونده ابتدا در سال ۱۹۵۰ ظاهر شدند.

۷- به طور معمول، شیشه هایی که در معرض تابش های هسته ای قرار می گیرند، رنگ قهوه ای به خود می گیرند؛ از اینرو، شیشه های مخصوصی برای استفاده در پنجره های مانیتورینگ نیروگاه های هسته ای ساخته شده اند که با تابش های هسته ای تغییر رنگ نمی دهند.

۸- ظروف شیشه ای می توانند بازیافت شوند. ابتدا شکسته می شوند و سپس با سلیس، سنگ آهک و خاکستر سودا ( کربنات سدیم) ذوب و ترکیب می شوند و  دوباره ظروف شیشه ای جدید تولید می شوند. شیشه به راحتی می تواند بارها بازیافت شود چون به مرور زمان فرسایش پیدا نمی کند.

۹- انرژی که از بازیافت یک بطری شیشه ای صرفه جویی می شود، می تواند یک کامپیوتر را به مدت ۳۰ دقیقه روشن نگه دارد.

۱۰- امروزه در آمریکا حدود ۸۰ درصد از ظروف شیشه ای بازیافت می شوند و این درحالیست که تنها ۲۵ درصد از ظروف پلاستیکی بازیافت می شوند.

۱۱- در اواخر ۲۰۱۳، کارخانجات تولید شیشه برنامه ریزی کرده اند که ۵۰ درصد از موارد بازیافتی در تولید بطری های شیشه ای استفاده کنند، با اینکار انرژی کافی برای ۴۵هزار خانوار به مدت یکسال تامین و ۱۸۱۵۵۰ تن زباله هر ماه از محل زباله ها کم می شود.

۱۲- ظروف شیشه ای از جمله موادی هستند که زودترین بازگشت را نسبت به سایر محصولات فروشگاه های محلی (curbside) به قفسه ها دارند- کمتر از ۳۰ روز.

۱۳- شیشه بی نهایت بار قابلیت بازیافت بدون از دست دادن کیفیت را دارد.

۱۴- صنعت ظروف شیشه ای ارزشی معادل ۵٫۵ میلیارد دلار دارد.

۱۵- شیشه خرده هایی که برای بازیافت مورد استفاده قرار می گیرند، حرارت کمتری نسبت به تولید شیشه از مواد خام نیازمندند؛ لذا تولید شیشه به این روش ۴۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.

۱۶- مواد غذایی و نوشیدنی ها اغلب در بطری های شیشه ای قهوه ای رنگ نگه داری می شوند؛ زیرا رنگ قهوه ای نور ماوراء بنفش را منعکس می کند و از فساد مواد غذایی جلوگیری می نماید.

۱۷- در ژانویه ۲۰۰۸، کارولینای شمالی اولین ایالتی بود که نوشیدنی فروشی ها ( بارها) را مجبور به بازیافت ظروف شیشه ای کرد.

۱۸- تولید شیشه شباهت زیادی به دنبال کردن یک دستورالعمل پخت غذا دارد. مواد اولیه همه شیشه ها، سه ماده شامل: شن و ماسه، خاکستر سودا و سنگ آهک می باشد و از ترکیبات شیمیایی دیگر برای رنگ شیشه استفاده می شود.

۱۹- بازیافت شیشه سبب حفظ مواد خام می شود :‌هر تن شیشه بازیافتی، ۱۳۰۰ پوند شن، ۴۱۰ پوند خاکستر سودا و ۳۸۰ پوند سنگ آهک را حفظ و صرفه جویی می کند.

۲۰- ماه سپتامبر “ماه بازیافت شیشه” می باشد.

صنعت شیشه سلیمی

ارائه دهنده انواع  شیشه لمینت، شیشه سکوریت، بلوک شیشه ای

تولید کننده انواع شیشه دوجداره، رومیزی، میز ناهار خوری، میز کنفرانس و …

زنجان و سایر استان ها