مناسب ترین ظروف نگهداری خیارشور و ترشیجات کدام ظروف هستند؟ 

ذائقه ایرانی با ترشیجات سازگار است. بسیاری طعم ترشی و خیار شور را دوست دارند و به عنوان چاشنی مهم غذایی از آن استفاده می کنند. امروزه مردم اغلب علاقه به مصرف ترشیجات خانگی دارند. قسمت مهم محصول ترشیجات، سرکه می باشد. سرکه خاصیت اسیدی دارد. همین سرکه سبب ماندگاری ترشیجات می شود. اما همین سرکه ممکن است با ظرف پلاستیکی واکنش دهد و موجب مشکلات عمده ای شود. مناسب ترین ظروف نگهداری خیارشور و ترشیجات ، ظروف شیشه ای (جار شیشه ای) است. شیشه هیچ واکنشی با مواد داخل آن و اسید های ضعیف نمی دهد؛ لذا مناسب نگهداری ترشیجات است.

مزایای استفاده از ظروف شیشه ای برای نگهداری ترشیجات و خیار شور

نگهداری ترشیجات و خیار شور در ظروف شیشه ای

همانطور که گفته شد ماده اصلی و مهم انواع خیارشور و ترشیجات، سرکه است. سرکه از تخمیر اتانول (الکل اتیلیک) تولید می شود و حاوی اسید استیک است. سرکه های خوراکی موجود در بازار بین ۴ الی ۸ درصد اسید استیک و سرکه هایی که برای خیارشور و ترشیجات مورد استفاده قرار می گیرند حدودا ۱۸ درصد اسید استیک دارند. سرکه طبیعی علاوه بر این حاوی مقدار زیادی اسیدهای ضعیف هستند. این اسید ها با ظروف فلزی و پلاستیکی در مرور زمان واکنش می دهند و مواد شیمیایی مضر را وارد سرکه می کنند.

ظروف شیشه ای مناسب ترین ظروف نگهداری خیارشور و ترشیجات هستند. از لحاظ شیمیایی، شیشه ساختاری خنثی در برخورد با اسیدهای ضعیف دارد و هیچ واکنشی با ترکیبات موجود در سرکه ایجاد نمی کند؛ لذا کیفیت و سلامت ترشیجات و خیارشور را به طور کامل حفظ می نماید.
بازرگانی شیشه سلیمی ارائه دهنده انواع ظروف شیشه ای خیارشور و ترشیجات ( جار شیشه ای) در طرح ها و اندازه های مختلف به همراه سایر ملزومات شامل درب و ویسکوز و …

جهت مشاهده محصولات جار و بطری شیشه ای کلیک نمایید.