شیشه هوشمند که با نام های شیشه هوشمند برقی، شیشه مات شونده، شیشه مات شونده برقی نیز شناخته می شوند، نسل جدید از شیشه ها هستند که این امکان را فراهم می کنند که در کسری از ثانیه از شفاف تبدیل به مات شوند و محیطی خصوصی ایجاد نمایند. برای اطلاعات بیشتر به مطلب شیشه مات شونده مراجعه نمایید.

شیشه های مات شونده5

آیا شیشه های معمولی را می توان تبدیل به شیشه هوشمند کرد؟ 

شیشه هوشمند برقی مبتنی بر تکنولوژی فیلم های PDLC می باشد. فیلم های PDLC ضخامت بسیار کمی دارند و به طور استاندارد، این فیلم های بین دو لایه شیشه لمینت می شوند. شیشه مات شونده برقی استاندار، درواقع شیشه لمینتی می باشد که علاوه بر اینکه کلیه مزایای شیشه لمینت را دارا می باشد، هوشمند است و قابلیت مات شوندگی دارد. علاوه بر این، می توان از شیشه سکوریت نیز جهت لمینت کردن استفاده نمود تا استحکام بیشتری به محصول نهایی داده شود.

شرکت های تولید کننده شیشه هوشمند، فیلم های PDLC را به صورت جداگانه و با قابلیت چسبیدن روی سایر انواع شیشه نیز ارائه می دهند. این بدین معناست که می توان با چسباندن فیلم های PDLC روی سایر انواع شیشه معمولی ( مثل تک جداره، دوجداره، خام، سکوریت و …) آنها را تبدیل به شیشه مات شونده یا شیشه هوشمند کرد. مهمترین استفاده برچسب های PDLC در مات کردن شیشه های اتومبیل می باشد.