شیشه دودبند چیست و چه مزایایی دارد؟ 

به هنگام آتش سوزی، جریان دود و شعله های آتش از طریق راه پله ها به سایر طبقات ساختمان سرایت می کند. از طرفی، در صورت محافظت از راه پله ها از سرایت دود و آتش، ساکنین بخت و زمان بیشتری برای فرار دارند. لذا نصب شیشه دودبند از الزامات مهم ایمنی ساختمان است.

اجرای شیشه دودبند تخصصی

انواع دودبند

دودبندها انواع مختلفی دارند و با مواد مختلفی اجرا می شوند. مانند درب های ضد حریق، شیشه های سرامیکی ضد حریق، دربهای فلزی، شیشه سکوریت و غیره. اما شیشه به دلایل مختلف از اقبال عمومی بیشتری برخوردار است. ازجمله این دلایل: زیبایی، قیمت مناسب ،کارایی بالا و نصب آسان است. برای شیشه دودبند عموما از شیشه سکوریت ۱۰ میل استفاده می شود. شیشه سکوریت مقاومت گرمایی بیشتری از شیشه معمولی دارد، شیشه سکوریت همچنین مقاومت زیادی در تحمل فشار و ضربه از خود نشان می دهد. جهت دریافت کاتالوگ مقاومت شیشه سکوریت کلیک کنید.

دلایل نصب درب شیشه ای راه پله

نصب درب شیشه ای راه پله ها، چند ذلیل عمده دارد:

  • ایجاد دودبند جهت جلوگیری از نفوذ دود و آتش در طبقات
  • ایجاد فضای خصوصی بین طبقات
  • جلوگیری از نفوذ گرد و خاک 
  • امنیت بیشتر در ساختمان

برای شیشه های راه پله ها بهترین گزینه شیشه سکوریت می باشد. 

شیشه سکوریت دودبند

شیشه سکوریت با اعمال فرایند خاص حرارتی روی شیشه معمولی به دست می آید. لذا به دلیل تنش و کنش سطح درونی شیشه، مقاوت آن در مقابل حرارت تا حدود ۲۵۰ درجه سانتی گراد است. تحمل فشار و ضربه سکوریت بیش از ۴ برابر شیشه های معمولی با همان ضخامت می باشد. شیشه سکوریت مناسب ترین و متداول ترین نوع شیشه دودبند است. شیشه سکوریت در رنگ های شفاف، برنز و دودی و در ضخامت ۱۰ میلی متر قابل سفارش است. جهت افزایش کارایی و زیبایی امکان سفارش شیشه سکوریت سندبلاست نیز وجود دارد.

مزایای شیشه دودبند سکوریت

  • جلوگیری از نفوذ دود و آتش بین طبقات در آتش سوزی.
  •  عایق صوتی و حرارتی.
  • جلوگیری از نفوذ آلودگی و گرد و خاک.
  • جداکننده حریم خصوصی و حفاظت امنیتی طبقات.
  • روشنایی بهتر در مقایسه با درب های فلزی.
  • زیبایی در طراحی و قابلیت سفارشی سازی.

نصب شیشه سکوریت

نصب شیشه سکوریت دودبند با یراق آلات استاندارد شیشه سکوریت در طرح های مختلف اجرا می شود. نصب درب کشویی، یک لنگه ثابت، یک لنگه متحرک، دو لنگه متحرک و غیره امکان پذیر است. جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

کلیه فرآیند ها و عملیات مورد نیاز تولید شیشه دودبند سکوریت باید پیش از تولید انجام شود. عملیاتی از قبیل برش، سوراخکاری، لول زنی ( سنگ زنی) و غیره. لذا، پیش از تولید شیشه سکوریت، اندازه گیری و ترسیم نقشه دقیق آن توسط کارشناسان خبره بسیار ضروری می باشد.

درب شیشه ای دودبند راه پله

مهمترین کاربرد شیشه سکوریت در درب شیشه ای دودبند راه پله ها می باشد. شیشه سکوریت به دلیل سهولت در اجرا و زیبایی و همچنین کارایی زیاد جهت جلوگیری سرایت دود و آتش و گرد و خاک، گزینه مناسبی برای درب های دودبند راه پله ها می باشد. قیمت شیشه سکوریت نیر نسبت به سایر گزینه ها مناسب تر خواهد بود. 

شیشه دودبند آسانسور

آسانسورها در ساختمان های امروزی، نقش بسیار مهمی در سهولت تردد بین طبقات را دارند. استاندار آسانسور و ایمنی آن هم بسیار مورد توجه قرار می گیرد. شیشه دودبند آسانسور در دو قسمت مورد استفاده قرار می گیرد. بخش اول روی درب ورودی آسانسور ها نصب می شود. این شیشه حتما باید از نوع نشکن باشد تا مجوز استفاده از آسانسور صادر شود. شیشه های نشکن سکوریت و لمینت از انواع متداول شیشه آسانسور هستند. در آتش سوزی هایی که ممکن است در ساختمان ها روی دهد، شیشه دودبند آسانسور نقش مهمی در حفظ جان ساکنین دارد. این شیشه باید در مقابل حرارت ناشی از آتش سوزی تا درجه ای که توسط سازمان استاندار اعلام می شود، مقاوم باشد. این مقاومت باعث جلوگیری از نفوذ حرارت و دود داخل کابین آسانسور می شود.

بخش دوم، مروط به راهرو های منتهی به آسانسور ها می باشد. راهرو مشترک بین راه پله و آسانسور باید توسط شیشه های دودبند محافظت شوند. در این محل ها بیشترین آسیب به ساکنین وارد می شود. حداقل یکی از خروجی ها باید برای خروج اضطراری ساکنین ایمن نگه داشته شود. استفاده از شیشه های دودبند در این فضاها بسیار مفید خواهد بود.