شیشه خم : فرصت یا مانع در معماری شیشه؟

دنیای تکنولوژی محدودیت ها و مرزهای شناخته شده را می شکند و آن ها را در سرزمین جذاب ناشناخته ها قرار می دهد. ما می توانیم خلاقیت داشته باشیم، مطالعه کنیم و طراحی هایی که به راستی زندگی را دچار تغییر می کند ارائه دهیم. این همان چیزی است که در معماری با استفاده از شیشه خم رخ داده است و شیشه خم دنیای معماری شیشه را دچار تحول عظیم کرده است.

شیشه خم

ما آمادگی این را پیدا کرده ایم که از شیشه خم در طراحی و معماری بناهای خویش استفاده نماییم.

چرا شیشه خم ( شیشه منحنی)؟

شیشه خم نه تنها جلوه بصری منحصر به فرد و زیبایی دارد، بلکه در صورت استفاده مناسب، عملکرد مناسبی در عایق بودن از خود نشان خواهد داد. بعلاوه، قوس شیشه سبب افزایش قدرت تحمل بار می شود. در عمل، شیشه خم در کاربردهای ساختمانی بسیار عالی می باشد و اگر طراحی آن به خوبی انجام شود از میزان استفاده سایر مصالح ساختمانی می کاهد.

تکنولوژی های خم کردن شیشه:

– خم کردن و حرارت دادن ( سکوریت)

– خم کردن داغ

– خم کردن سرد

– خم کردن لمینت.

در ادامه نگاه مختصری به هریک از این تکنولوژی های شیشه هم می اندازیم.

 1- خم کردن و حرارت دادن

به طور معمول، ابتدا شیشه تا 630 درجه سانتی گراد حرارت داده می شود و سپس در محل خم کردن تا شعاع مدنظر خم می شود. گرچه معمولا خم کردن به شکل استوانه ای انجام می شود اما خم کردن چند جهته نیز مرسوم است. خم کردن طولی کیفیت بالاتری از خم کردن عرضی دارد.

2- خم کردن داغ

در این روش از قالب برای فرم دهی شیشه استفاده می شود و شیشه بین 580 تا 600 درجه حرارت می بیند و شکل قالب مورد نظر را به خود میگیرد. این تکنولوژی امکان متعددی از خم کردن شیشه به شکل های مختلف را فراهم می آورد.

3- خم کردن سرد

بعد از حرارات دیدن شیشه، می توان عمل خم کردن در دمای معمولی اتاق را انجام داد و بدین ترتیب، شیشه ویژگی های شیشه حرارت دیده ( سکوریت) را نیز خواهد داشت. شیشه در داخل دستگاه و در فریم مخصوص قرار گرفته و طی اعمال مکانیکی خم می شود.

4- خم کردن لمینت

خم کردن لمینت شیشه به نوعی ترکیب خم کردن داغ، سرد و لمینت کردن است.