تفاوت شیشه سکوریت و شیشه معمولی در چیست؟ کاربرد شیشه سکوریت چیست؟ شیشه سکوریت بهتر است یا شیشه معمولی؟ تشابه های شیشه سکوریت و معمولی در چیست؟در این مطلب به این سوالات و سوالات دیگری که ممکن است در ذهن شما باشد در قالب برخی اشارات به تفاوت ها و تشابه ها پاسخ داده خواهد شد.

 1-استحکام و امنیت:

مهمترین تفاوت شیشه سکوریت و شیشه معمولی در استحکام و امنیت بالاتر شیشه سکوریت می باشد. به عبارت ساده تر، شیشه سکوریت با ضخامت یکسان، مقاومتر بیشتری ( حدود 4 برابر بیشتر) در اثر  فشار و ضربه  از شیشه معمولی در برابر شکستن دارد. نکته مهم بعدی، امنیت شیشه سکوریت می باشد. اگر فشار  و یا ضربه وارده به شیشه سکوریت به حدی زیاد باشد که منجر به شکستن آن شود، شیشه سکوریت به صورت ذرات ریز غیر برنده شکسته می شود، در حالیکه شیشه معمولی به صورت قطعات نسبتا بزرگ و بسیار برنده و خطرناک شکسته خواهد شد.

شیشه شکسته

مقاومت شیشه سکوریت در برابر گرما و حرارت نیز بیشتر از شیشه معمولی می باشد و می تواند تا سه برابر بیشتر از شیشه معمولی گرما و شوک حرارتی را تحمل کند.

 2-قابلیت برش مجدد

تفاوت دیگر شیشه سکوریت و معمولی در امکان برش مجدد می باشد. شیشه معمولی را می توان در ابعاد و اندازه های دلخواه هر بار که امکان داشته باشد برش زد، در حالیکه این امکان برای شیشه سکوریت فراهم نمی باشد. شیشه سکوریت قبل از سفارش باید به صورت دقیق اندازه گیری شود و کلیه عملیات مورد نیاز از قبیل برش، سوراخکاری، لول زنی و… قبل از عملیات سکوریت شدن رو آن اعمال گردد.

 3-قیمت

با توجه به اینکه جهت تولید شیشه سکوریت نیاز به انجام عملیات ویژه سکوریت کردن می باشد؛ بدیهی است که قیمت شیشه بیشتر از شیشه معمولی باشد. قیمت شیشه سکوریت بسته به ضخامت ، نوع و ابعاد، حدود 1.5 الی 4 برابر شیشه معمولی با همان ابعاد و ضخامت می باشد.

در زیر به برخی از تشابهات شیشه سکوریت و معمولی اشاره می کنیم که بسیاری این ویژگی های را نیز متفاوت می دانند.

شیشه سکوریت و شیشه معمولی در ویژگی های زیر هیچ تفاوتی با هم ندارند:

 1-وزن : بسیار گمان می کنند شیشه سکوریت با ضخامت یکسان، وزن بیشتری از شیشه معمولی دارد که در واقع شیشه سکوریت و معمولی با ضخامت یکسان هیچ تفاوت وزنی ندارند و دلیل مستحکم تر بودن شیشه سکوریت، عملیات ویژه ای است که روی آن انجام می پذیرد.

 2-رنگ و شفافیت : شیشه سکوریت محصولی از شیشه معمولی است که شفافیت و رنگ شیشه خام اولیه را داراست.

 3-ضخامت : شیشه پس از اعمال عملیات سکوریت شدن، در همان ضخامت اولیه باقی می ماند.